Ugrás a fő tartalomra

A versenyelőadások mellett a szórakoztató- és a gasztroszínház is helyet kap | Villáminterjú Nyakó Bélával, a Kisvárdai Fesztivál igazgatójával



2022. június 24. és július 2. között rendezik meg a Magyar Színházak 34. Kisvárdai Fesztiválját, ahol idén is egy öttagú zsűri értékeli a versenyprogram előadásait. A fesztivál díszvendége a Zentai Magyar Kamaraszínház lesz. Nyakó Bélát, a Kisvárdai Fesztivál igazgatóját kérdeztük a műsorról, amiben a versenyelőadások mellett a szórakoztató- és a gasztroszínház is helyet kap.

Miért a Zentai Magyar Kamaraszínházat választották az idei fesztivál díszvendégének?

Ami áru egy boltban nem kínai, az hamisítvány. Aki a délvidéki színházművészek között nem Zentáról származik, az… hirtelenjében 18 név jut eszünkbe olyan a maiak közül, aki a Tisza jobb partján fekvő, nyolcvan százalékban magyarok lakta városból indult. Színházi szempontból szellemi szülőhely Zenta, választásunkkal erre az érdekességre akarjuk a figyelmet felhívni.

Miket láthatunk tőlük?

Tamási Áron halála 55. évfordulója kapcsán a Soproni Petőfi Színházzal közös előadásukat, az Ördögölő Józsiás című tündérjátékot láthatjuk Szarka Gyula kitűnő zenéjével, Pataki András rendezésében. A produkció a felnőttek, a gyermekek és a szakmai közönség számára is egyaránt figyelemreméltó lesz. A járvány miatt nem érkezett meg tavaly Zentáról, de idén itt lesz A fogadósnő, Mészáros Tibor vígabszurd felhangú Goldoni-rendezése. Alessandro Baricco: Novecento c. darabját is meghívtuk versenyen kívül, Táborosi Margaréta rendezésében.

Hogy állt össze az idei versenyprogram? Az elmúlt pandémiás évek hatottak még az idei műsorra?

A félelem betegség, gyógyszere a játék, a humor, a kikapcsolódás. Eljátszadozni a helyzetekkel, a szavakkal megkönnyebbülést hoz színésznek, nézőnek egyaránt. A versenyprogram válogatása még a bizonytalanságban kezdődött; ahogy megnyílottak a nézőtérajtók, úgy lettek mind „izmosabbak” az előadások. Kikerekedett a műsor.


 Azoknak, akik a könnyedebb műfajt kedvelik, melyik előadásokat ajánlja? Úgy látom, gasztronómiai programok is lesznek.

Tavaly a székelyudvarhelyiek leptek meg minket a kirakatszínházukkal, most Gyergyószentmiklósról érkezik a gasztro-színház: vendéglőben adhatnak találkát egymásnak az étkek és színjáték ínyencei. Ezen kívül a Tószínpadon lesz látható a Tiszta röhej (Orlai Produkció), a Tanulmány a nőkről (A Zenthe Ferenc Színház és a Soproni Petőfi Színház koprodukciója) vagy a Teljesen idegenek (Játékszín), egyebek közt a környéken jól ismert Ötvös András, Tarpai Viktória, Schlanger András és Nagy Sándor közreműködésével).

Összesen hány helyszínen zajlik a program?

Megszokott helyszín a Művelődési Központ Színházterme és a Zsinagóga. A szabadtéri színpadot a vár közelében állítjuk fel, Tószínpad a neve.

Mivel nyit és mivel zár a fesztivál?

Idén a hivatalos nyitásnál pár nappal korábban kezdünk. Eszenyi Enikő alkalmi társulata a zsinagógában fogja próbálni, és mutatja be Visky Andrástól A test története c. műve egy részletét. A Fesztivált a díjkiosztó ünnepség után a zenés „Egynyári kaland” című produkció zárja a kisvárdai születésű Nagy Sándor, valamint Peller Anna és Vágó Bernadett előadásában.

Tavaly sokan jelen voltak a szakma képviselői közül, ismert rendezőkkel, színészekkel találkoztunk Kisvárda utcáin, a kollégák megnézték egymás játékát, részt vettek az előadást követő napon a beszélgetésekben. Idén is az eddig megszokott szakmai programok lesznek, vagy a háború beleszólt a szervezési munkába?

Idén is a megszokott programok lesznek, minden nap beszélgetünk az előző napi versenyelőadásokról, ahova nem csak a szakma képviselőit látjuk nagy szeretettel, hanem mindenkit, akit behatóbban érdekel a színház. Tartalmas, inspiráló párbeszéd szokott itt kialakulni. Most is lesz középiskolásoknak workshop, ezúttal Balázs Zoltán színész-rendező vezetésével, és ismét készülnek előadásokkal a határon túli színészhallgatók. Várunk mindenkit, s reménykedünk, hogy a Vereckei-hágó felől nem zúdul ránk a borzalom.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Átadták a Magyar Színházak 35. Kisvárdai Fesztiváljának díjait!

A Kulturális és Innovációs Minisztérium Életmű-díját a felkért, háromtagú Szakmai Bizottság (Nyakó Béla, a Kisvárdai Várszínház és a Magyar Színházak 35. Kisvárdai Fesztiváljának igazgatója; Balogh Tibor, valamint Pataki András) döntése szerint Wischer Johann vajdasági színművész, rendező, valamint Biluska Annamária színésznő, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulat Örökös Tagja kapta. Biluska Annamária és Wischer Johann A Kulturális és Innovációs Minisztérium Fődíját az Újvidéki Színház kapta III. Richárd című előadásáért, Dejan Projkovszki rendezésében. A társulat egységes stílusban és csapatmunkával szolgálja a címszereplő játékát. A képi világ és a zene egy olyan kor lenyomatát teremti meg, amely szabadjára engedi az emberi gátlástalanságot. Újvidéki Színház | III. Richárd A Kulturális és Innovációs Minisztérium II. helyezését megosztva kapta a Kassai Thália Színház Szentivánéji álom című előadása a shakespeare-i színházi nyelvezet megújításáért és a formabontó lát

Létezésünk disztópiái

Alapvető erkölcsi-etikai dilemmákra világít rá Ivan Viripajev darabjának, a Részegek nek az előadása, amelyet a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház mutatott be a Magyar Színházak 35. Kisvárdai Fesztiválján. Radu Afrim már nem először dolgozott a marosvásárhelyi társulattal. A román rendezőről és a produkció megszületéséről lapunknak Szabó Réka beszélt, aki rendezőasszisztensként és dramaturgként vett részt ezekben a munkafolyamatokban. Az akkor társulatvezető Keresztes Attila meghívására rendezte Az ördög próbáját 2014 tavaszán, ez volt Radu első munkája Marosvásárhelyen. Ennek a gyümölcsöző munkának a folytatása volt A nyugalom 2015-ben, a Retromadár blokknak csapódik és forró aszfaltra zuhan 2016-ban, majd a Részegek 2018-ban. A Retromadár… folytatásaként a pandémia alatt Radu megírta és megrendezte a Grand Hotel Retromadár előadást. Mint ahogy a számos szakmai elismerés is jelzi, ezekben az években egy erős, szakmailag átgondolt, tudatos művészi munka zajlott a társulatnál, olyan rendez

Íme a 2023-as zsűri!

A Magyar Színházak 35. Kisvárdai Fesztiválján a versenyprogram előadásait idén is egy öttagú zsűri értékeli. A zsűritagok részt vesznek az előadások másnapján a Szakmai Klub beszélgetésén, akár hozzászólóként is. A versenyprogramok végeztével ők ítélik oda a fesztiváldíjakat. A díjosztó grémium összetételére a fesztivál művészeti tanácsadója, Balogh Tibor tett javaslatot.   A 2023-as év zsűritagjai Dienes Blanka színésznő, Kiss József Jászai Mari-díjas, drámaíró, rendező, a Soproni Petőfi Színház igazgatója, Németh Ákos József Attila-díjas drámaíró, műfordító, rendező, Szekeres Szabolcs színikritikus, és Szigeti Réka dramaturg. Dienes Blanka:  „Nagy megtiszteltetés számomra, hogy a zsűri egyik tagjaként vehetek részt idén a kisvárdai színházi találkozón. Több alkalommal volt lehetőségem szerepelni a Fesztivál színpadán az Újvidéki Művészeti Akadémia által, a Tanyaszínházzal és Újvidéki Színházzal. Sok tapasztalattal, élménnyel gazdagodtam. Mindig felvillanyoz, amikor sokféle szí