Ugrás a fő tartalomra

A versenyelőadások mellett a szórakoztató- és a gasztroszínház is helyet kap | Villáminterjú Nyakó Bélával, a Kisvárdai Fesztivál igazgatójával



2022. június 24. és július 2. között rendezik meg a Magyar Színházak 34. Kisvárdai Fesztiválját, ahol idén is egy öttagú zsűri értékeli a versenyprogram előadásait. A fesztivál díszvendége a Zentai Magyar Kamaraszínház lesz. Nyakó Bélát, a Kisvárdai Fesztivál igazgatóját kérdeztük a műsorról, amiben a versenyelőadások mellett a szórakoztató- és a gasztroszínház is helyet kap.

Miért a Zentai Magyar Kamaraszínházat választották az idei fesztivál díszvendégének?

Ami áru egy boltban nem kínai, az hamisítvány. Aki a délvidéki színházművészek között nem Zentáról származik, az… hirtelenjében 18 név jut eszünkbe olyan a maiak közül, aki a Tisza jobb partján fekvő, nyolcvan százalékban magyarok lakta városból indult. Színházi szempontból szellemi szülőhely Zenta, választásunkkal erre az érdekességre akarjuk a figyelmet felhívni.

Miket láthatunk tőlük?

Tamási Áron halála 55. évfordulója kapcsán a Soproni Petőfi Színházzal közös előadásukat, az Ördögölő Józsiás című tündérjátékot láthatjuk Szarka Gyula kitűnő zenéjével, Pataki András rendezésében. A produkció a felnőttek, a gyermekek és a szakmai közönség számára is egyaránt figyelemreméltó lesz. A járvány miatt nem érkezett meg tavaly Zentáról, de idén itt lesz A fogadósnő, Mészáros Tibor vígabszurd felhangú Goldoni-rendezése. Alessandro Baricco: Novecento c. darabját is meghívtuk versenyen kívül, Táborosi Margaréta rendezésében.

Hogy állt össze az idei versenyprogram? Az elmúlt pandémiás évek hatottak még az idei műsorra?

A félelem betegség, gyógyszere a játék, a humor, a kikapcsolódás. Eljátszadozni a helyzetekkel, a szavakkal megkönnyebbülést hoz színésznek, nézőnek egyaránt. A versenyprogram válogatása még a bizonytalanságban kezdődött; ahogy megnyílottak a nézőtérajtók, úgy lettek mind „izmosabbak” az előadások. Kikerekedett a műsor.


 Azoknak, akik a könnyedebb műfajt kedvelik, melyik előadásokat ajánlja? Úgy látom, gasztronómiai programok is lesznek.

Tavaly a székelyudvarhelyiek leptek meg minket a kirakatszínházukkal, most Gyergyószentmiklósról érkezik a gasztro-színház: vendéglőben adhatnak találkát egymásnak az étkek és színjáték ínyencei. Ezen kívül a Tószínpadon lesz látható a Tiszta röhej (Orlai Produkció), a Tanulmány a nőkről (A Zenthe Ferenc Színház és a Soproni Petőfi Színház koprodukciója) vagy a Teljesen idegenek (Játékszín), egyebek közt a környéken jól ismert Ötvös András, Tarpai Viktória, Schlanger András és Nagy Sándor közreműködésével).

Összesen hány helyszínen zajlik a program?

Megszokott helyszín a Művelődési Központ Színházterme és a Zsinagóga. A szabadtéri színpadot a vár közelében állítjuk fel, Tószínpad a neve.

Mivel nyit és mivel zár a fesztivál?

Idén a hivatalos nyitásnál pár nappal korábban kezdünk. Eszenyi Enikő alkalmi társulata a zsinagógában fogja próbálni, és mutatja be Visky Andrástól A test története c. műve egy részletét. A Fesztivált a díjkiosztó ünnepség után a zenés „Egynyári kaland” című produkció zárja a kisvárdai születésű Nagy Sándor, valamint Peller Anna és Vágó Bernadett előadásában.

Tavaly sokan jelen voltak a szakma képviselői közül, ismert rendezőkkel, színészekkel találkoztunk Kisvárda utcáin, a kollégák megnézték egymás játékát, részt vettek az előadást követő napon a beszélgetésekben. Idén is az eddig megszokott szakmai programok lesznek, vagy a háború beleszólt a szervezési munkába?

Idén is a megszokott programok lesznek, minden nap beszélgetünk az előző napi versenyelőadásokról, ahova nem csak a szakma képviselőit látjuk nagy szeretettel, hanem mindenkit, akit behatóbban érdekel a színház. Tartalmas, inspiráló párbeszéd szokott itt kialakulni. Most is lesz középiskolásoknak workshop, ezúttal Balázs Zoltán színész-rendező vezetésével, és ismét készülnek előadásokkal a határon túli színészhallgatók. Várunk mindenkit, s reménykedünk, hogy a Vereckei-hágó felől nem zúdul ránk a borzalom.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

A 2024-es év díjazottai

2024. június 21. és 29. között megrendezték a Magyar Színházak 36. Kisvárdai Fesztiválját. A versenyprogram előadásait Balogh Tibor dramaturg, színikritikus, a fesztivál művészeti tanácsadója válogatta. A színházi seregszemle idei díszvendége az alapítása 25. évfordulóját ünneplő székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház volt. Mások mellett Szabadkáról, Újvidékről, Kassáról, Székelyudvarhelyről, Kolozsvárról, Sepsiszentgyörgyről, Marosvásárhelyről, Nagyváradról, Csíkszeredából, Beregszászból és Gyergyószentmiklósról érkeztek a magyar nyelven játszó színházak, valamint láthatók voltak a Térszínház, a Ferencvárosi Pinceszínház és az Udvari Kamaraszínház, a versenyprogramon kívül pedig az Újszínház, a Lilom Produkció, az Orlai Produkció és a Veres 1 Színház előadásai is. Kilenc nap alatt huszonhét produkció került színre három helyszínen. Balázs Zoltán színész, rendező elhozta középiskolásoknak szánt színésztechnikai beszélgetőjátékát, az Aranybogár elnevezésű módszertani foglalkozást. A s...

Három a francia igazság

Szerencsés nép a francia, hiszen a vaudeville, mint a 16-17. századi Párizs utcáinak lassanként cselekményessé összefűzött vidám dalai olyan műfajokra hatottak jelentősen, mint a sanzon, az opéra comique, vagy éppen a kabaré. A többszáz éves vaudeville-t nem véletlenül társítják Marc Camoletti Boeing, Boeing – Leszállás Párizsban című, 1960-ban bemutatott világhírű komédiájához, hiszen a darab esszenciáját adja mindannak, amit L’Hexagone környékén gondolnak komikumról, szerelemről, erotikáról és szatíráról. Kétségtelen, hogy a vígjáték óriási sikeréhez – a világon a legtöbbet játszott francia darab – hozzájárult az 1965-ben Tony Curtis és Jerry Lewis főszereplésével bemutatott mozi is, de minden bizonnyal enélkül is rendszeres szereplője lenne a kasszasikert és a közönség szórakoztatását is szem előtt tartó direktorok repertoárjának. Mert hogy a Boeing nem titkoltan a nevettetés szándékával hódít, és miért is ne lenne helye akár a kisvárdai versenyprogramban? Főként, ha olyan színvon...

Az időtlenné tett népszínmű

Szigligeti Ede viszonylag keveset játszott népszínművével érkezett idén Kisvárdára a vajdasági Tanyaszínház. A többségi társadalommal szemben álló család történetét feldolgozó előadásban a sztereotipikus cigány-ábrázolásokkal leszámolva, a cselekményt időtlenségbe helyezve mutatják be a vajdasági akadémisták a kitaszított szerelmeseket. A Tanyaszínház szereplései során amint megkedvelünk egy társulatot, az máris átalakul – mivel ezekben a produkciókban főként az Újvidéki Művészeti Akadémia mindenkori (akár végzős vagy frissen végzett) hallgatói vesznek részt. Gombos Dániel vezetésével, akit A cigány t koordinátoraként olvashatunk a színlapon, azt láthatjuk, hogy egy olyan dinamikus és alapjaiban átgondolt vezetés jellemzi a társulatot, amely a Tanyaszínház fundamentális értékeire fókuszál. Legyen szórakoztató, ám foglalkozzon elgondolkodtató témákkal, teremtsen lehetőséget a fiataloknak és jusson el minél több vajdasági nézőhöz. Az idei előadásban tizenkét hallgató és hat frissen végze...